Vintage nedir ?

“Vintage” bir moda terimi olup en az yirmi yıl öncesine ait ,üretildiği dönemin ruhunu yansıtan ürünlere denir.

Artık üretimi olmadığı için “biricik” özelliği taşır bu da ürünü müsterisine özel kılar. Bir ürünün 2.el olması vintage olduğu anlamına gelmez fakat vintage ise döneminden kalmıştır ikinci el belki onuncu eldir bilinmez.. 

Vintage bir parçanın hiç bir hasara uğramadan günümüze gelebilmesi için kaliteli malzemeden üretilmiş olması gerekir.Kalitesinin yanında estetik değeri de ön plandadır.

Cesur renkler kalite ve ince işçilik bir aradadır. Vintage Türkiye de henüz tam olarak algılanıp yaşanabilen bir kültür olmamakla birlikte her geçen gün bu alana ilgi artmaktadır.

Bu kadar geç kabul görmesinin sebeplerinden birisi olarak büyüklerimizin küçülenlerini giyme zorunluluğu olabileceğini düşünüyoruz.Bu durum eski olana önyargı ile bakmamıza sebep oluyor olabilir yani ucu bir komplekse dayanıyor olabilir.

Fakat bu yargı kırılabilir özellikle seri üretim çılgınlığının ayyuka çıktığı çağımızda..Üstelik her hangi bir mağazada alınan ortalama bir ürünün ömrü ile vintage bir ürünün kalitesi kesinlikle kıyaslanamaz..

"şşVintage" bir moda terimi olup en az yirmi yıl öncesine ait ,üretildiği dönemin ruhunu yansıtan ürünlere denir.
Şeyhane Vintage Shop, Eskişehir

Vintage olan yıllara meydan okuyandır naiftir kalitelidir ve kesinlikle çarpıcıdır…